Kazanlı Ütü Sistemleri

Ne çeşit su kullanmam gerekir?

Genelde musluk suyu tercih edilmelidir. Suyun içerisinde yüksek kalsiyum bulunması halinde (sertlik 27° den yüksek ise) biz %50 musluk suyu ile seyreltilmiş içme suyu kullanmanızı öneriyoruz. Asla içme suyunu tek başına kullanmayın, kimyasal içerikli maddeler ve deterjan kullanmayın (kokulu su, esas, kireç önleyici kimyasal maddeler vs.). İlave detaylar için lütfen ürün kullanım kılavuzunu okuyun.

Neden kazanlı ütü kullanım esnasında ses yapabiliyor?

Kazanlı ütüden gelen pompalama sesi genelde duyulan bir sestir; bu ses suyun tankın içinden jeneratör aracılığı ile pompalanmasından kaynaklanır. Bu sesi azaltmak için kazanı yumuşak bir yüzeye koymanızı öneriyoruz .

Kazanlı ütü neden çalıştırıldığında ya da su neredeyse bitmek üzere iken ses yapar?

Ürünü ilk çalıştırdığınızda tankın içinde su yoktur dolayısı ile pompanın suyu tank içinden jeneratöre aktarımını sağlaması esnasında gürültü olabilir. Bu ürünün yanlış çalıştığı ya da bir hata olduğu anlamına gelmez. Bunu önlemek için ışık seviye uyarısını beklemeden tankı su ile doldurmanız gerekir.

Bazen ütü esnasında taban sarı ve kahverengi su akıtır, bu esnada ne yapabilirim?

Bu durum, yanlış buhar ayarı ve sıcaklık sonucunda fazlası ile ısınmış olan ve taban deliklerinde biriken mineral, kalsiyum kalıntılarından kaynaklanıyor olabilir. Örnek: 1. seviye ütü sıcaklığındaki buharlı ütü.

Çözüm:

 1. Kireci temizleyin. Bu sayede jeneratör temizlenmiş olur. Bu prosedürü satın aldığınız modele ait kullanım kılavuzundaki talimatları uygulayarak izleyebilirsiniz. Bu işlem ütünüzün uzun ömürlü olması açısından da son derece önemlidir ve periyodik olarak yapılmalıdır.
 2. Ütünün tabanında birikmiş kireci temizlemek için tankı su ile doldurun
 3. Ütüyü çalıştırın ve sıcaklığı uygun pozisyona ayarlayın.
 4. Buharın kullanıma hazır olması için bekleyin.
 5. Giysiyi ütü masası üzerine serin.
 6. Ütüyü buhar çıkışı beraberinde giysi üzerinde gezdirin. Not: Buhar ve su tabandan ses çıkararak gelebilir. Aynı zamanda taban kahverengi su akıtabilir. Çıkan su berraklaşana kadar aynı işlemi yapmaya devam edin.
 7. Ütü artık temiz.kapatın ve fişini prizden çıkarın.Tabanda kalmış olan kalıntıları temizleyin ve kurulayın
Ütü başladığında tabandan akan su nedir?

 1. Sistem tam anlamı ile ısınmadan önce buhar düğmesine sbasmanızdan ya da buhar kesme düğmesinin devreye girmesinden kaynaklı olabilir. Buhar kesme düğmesinin aktif olmadığından emin olun.
 2. Sistemi çalıştırdıktan sonra buhar düğmesine basmadan önce 8 dakika bekleyin.
 3. Ütü yapmaya başlamadan önce ütüyü bir bez üzerinde denemenizi öneriyoruz. Tabandan hiç su akmadığına emin olduktan sonra ütü yapmaya başlayın. Bu önlem, kazanı açtığınızda soğutma sırasında besleme borusunda yoğunlaşmış buharın dışarıya çıkışı için gereklidir.
 4. Ütü termostatı ütülenecek parça için düşük sıcaklığa ayarlanmalıdır. Bu sayede tabanda buharın tamamen buhar olup yok olması mümkün değildir. Buhar ile ütü yaparken termostatı ikiye ya da daha yukarı seviyeye ayarlayın.
 5. Otomatik kapanma ile donatılmış modellerde, buhar çıkış düğmesi, sistemin sıcaklığı ve Yazdırcı (ışıklı göstergeler ile belirtilen) yeniden oluşturmasını beklemeden devreye girer.

close

 

De'Longhi Appliances s.r.l. Gruppo De'Longhi - Società con unico socio Via L. Seitz, 47 - 31100 Treviso - Italia - Tel. +39.0422.4131 - Fax +39.0422.413736 Cap. Soc. € 200.000.000 Reg.Imp. di Treviso TV n. 00867190159